Великдень 2025: українські традиції, заборони та історія свята
Великдень 2025: українські традиції, заборони та історія свята
Великдень – це найважливіше та радісне свято для християн, яке символізує перемогу життя над смертю. У 2025 році православні та греко-католики України відзначатимуть Великдень 20 квітня. Цікаво, що цього року дата Великодня збігатиметься і для католиків, і для православних, що буває не так часто.
Історія та значення свята
Великдень вважається одним із найдавніших християнських свят. Цього дня віруючі згадують про чудове воскресіння Ісуса Христа, який прийняв мученицьку смерть на хресті, спокутувавши гріхи всього людства.
Згідно з біблійним вченням, після своєї смерті Ісус зійшов у пекло, звільнив душі старозавітних праведників, а потім воскрес. Ця подія стала символом перемоги життя над смертю, і саме тому Великдень є одним із найбільш значущих свят для християн.
Як визначається дата Великодня?
Дата святкування Великодня визначається за місячно-сонячним календарем і називається пасхалією. Згідно з традицією, Великдень відзначають у першу неділю після першої повні, яка настає після дня весняного рівнодення (21 березня). Іншими словами - для початку необхідно подивитися, коли відбудеться перша повня після 21 березня. І знайти першу неділю після неї. Це і буде день святкування Паски.
У православній традиції існує додаткова умова: Великдень не може співпадати з єврейським святом Песах.
У 2025 році як православні, так і католики відсвяткують Великдень 20 квітня, що є рідкісним збігом. Приблизно один раз на 3-8 років.
Великий піст
Перед Великоднем православні віруючі дотримуються Великого посту, який триває 50 днів і у 2025 році розпочинається 3 березня.
Цей пост передбачає тілесне та духовне очищення перед святом. Протягом усього посту заборонено вживати м'ясо, молочні продукти та яйця. Останній тиждень посту, званий Страсною Седмицею, є найсуворішим.
Традиції святкування Великодня в Україні
Підготовка до Великодня починається ще під час посту. Господарі ретельно прибирають житла, а безпосередньо напередодні Великодня готують святкові страви та освячують продукти у церкві.
Традиційне меню на Великдень включає всілякі м'ясні страви, рибу, фарбовані яйця, які в народі називають «крашанки». А також два різновиди паски – здобні та сирні.
У Великдень віруючі відвідують богослужіння, після чого збираються за сімейним столом.
Українці вітають одне одного спеціальними словами: "Христос Воскрес!" - "Воістину Воскрес!". Це вітання зберігається протягом усіх великодніх свят від Великодня до Трійці.
Заборони на Великдень
У день Світлого Великодня заборонено займатися важкою фізичною працею, лаятися, ображати інших людей, заздрити та бажати зла. Також не бажано займатися ворожінням та ритуалами, викидати освячені продукти та відмовляти у допомозі нужденним.
У перший тиждень після Великодня священнослужителі не рекомендують одружуватися та вінчатися.
Народні прикмети
Існує безліч прикмет, пов'язаних з Великоднем. Наші пращури помітили:
- Якщо у цей день мороз, то весна буде холодною.
- Тепла погода обіцяє сонячне літо, а хмарна прохолодне.
- Дощ під час Великодня може свідчити про дощову весну.
Пишність цього свята, його давні традиції та багатовікова історія продовжують надихати українців, незважаючи на всі труднощі та випробування.
Великдень завжди залишається символом надії та віри у краще майбутнє.
- Новорічна коробка для цукерокРозглянемо основні моменти при виборі новорічних коробочок для цукерокНоворічна коробка для цукерок
- Як вибрати картонні коробки для пряників?Розглянемо основні характеристики коробок, на які необхідно звернути увагу під час вибору упаковки.Як вибрати картонні коробки для пряників?